VERKIEZING UITGEVER VAN HET JAAR 2011

BOEKBLAD is trots op de uitgevers in Nederland en wil een uitgever naar voren schuiven, die haars inziens een voorbeeldfunctie kan hebben voor de collega-uitgevers. Het succes van een uitgever is af te meten aan verschillende factoren: communicatie, innovatie, creativiteit, behaalde rendementen, reputatie. Doel van de prijs is een uitgever te bekronen die in het afgelopen jaar eruit gesprongen is. De prijs is geen oeuvreprijs maar een jaarprijs. In 2009 werd de verkiezing voor het eerst georganiseerd. Winnaar van dat jaar was Jean Christoph Boele van Hensbroek, directeur/uitgever van Lemniscaat.

SHORTLIST VAN UITGEVERS

René Bego (Mo’media)
Oscar van Gelderen (Lebowski)
Valentine van der Lande (TenPages.com)
Joost Nijsen (Podium)
Sander Ruys (Maven Publishing)

Mo’media bracht dit jaar succesvol het App&Book-concept op de markt en breidt uit naar Duitsland. ‘René Bego is een uitgever die echt uitblinkt in het verkopen van een innovatief digitaal product. Zijn fysieke boeken krijgen zelfs een boost door de app.’

 

Oscar van Gelderen is van de shortlistgenomineerden degene die zich het meest buiten het boekenvak beweegt. ‘Hij heeft in 2011 weer laten zien hoe een uitgever op succesvolle wijze nieuwe doelgroepen kan aanboren en partners kan vinden.’

 

Valentine van der Lande is geen uitgever volgens de oude definitie, maar de grenzen van de beroepen en beroepsopvattingen verschuiven, stelt de jury. ‘Wij vinden het uitdagend om met crowdfunding te durven beginnen als het economisch tij tegenzit.’

Als er iemand is tegen wie het vak kan opkijken, dan is het Joost Nijsen wel. ‘Podium is van de honderd grootste uitgevers dit jaar tot dusver een van de spelers met de hoogste groeicijfers – een zeer knappe prestatie.’

 

Sander Ruys maakte in 2011 de belofte die Maven Publishing was waar met een snelle maar stevige opkomst. ‘Hij bouwt aan een goed doordacht non-fictiefonds met spraakmakende titels waarmee hij handig inspeelt op de belangstelling van de lezers.’

LONGLIST VAN DE VAKJURY

De jury vindt dat de Uitgever van het Jaar 2011 vooral een inspirator voor het boekenvak zijn. Hij of zij moet een visie hebben op de nieuwe tijden en inventief omgaan met digitale ontwikkelingen. Onderstaande vijftien uitgevers zijn ieder op hun eigen gebied succesvol en een inspirerend voorbeeld voor anderen. 

 

- Robbert Ammerlaan - De Bezige Bij (WPG)
De top van de Bestseller60 weerspiegelt ook in 2011 zijn fijne neus voor literair en commercieel talent.

- René Bego - Mo’media

Onderzoekt meer dan enig andere Nederlandse uitgeverij hoe hij zijn content in nieuwe digitale uitgeefvormen kan gieten, met prima resultaten.

- Joop Boezeman - A.W. Bruna (WPG)

Ook in 2011 weer prominent met enerzijds bestsellers maar ook een breed fonds. Goede inzet van social media en hun marketingkanon.

- Bob van Duuren - Van Duuren Media

Gedreven ondernemer: zonder af te wachten wat de branche op e-boekgebied doet, start hij op abonnementsbasis het in the cloud lezen.  

- Oscar van Gelderen - Lebowski/Dutch Media

Geeft leiding aan een sterk groeiende uitgeverij en houdt oog voor innovatie en jong talent. Is een kei in marketing.

- Chris Herschdorfer - Ambo|Anthos (VBK)

Blijft voortdurend top of mind bij de consument. De uitgeverij weet een extra publiek te bereiken: mensen die normaal niet lezen.

- Hans Janssen - Unieboek | Het Spectrum (LannooMeulenhoff)

Durft een rol spelen bij nieuwe ontwikkelingen als apps voor prentenboeken. Met Terra Lannoo erbij heeft hij een krachtige positie op de non-fictiemarkt.

- Valentine van der Lande - TenPages.com

Geen uitgever in de oude definitie, maar de grenzen van beroepen en beroepsopvattingen verschuiven. Ze zette een veelbelovend nieuw uitgeefconcept neer.

- Melanie Lasance - Gottmer

Zette groots evenement neer met De Grijze Jager. Gebruikt apps als succesvol marketinginstrument voor boeken als Dikkie Dik.

- Joost Nijsen - Podium

Eigenzinnig met goede smaak. Laat de oren niet hangen naar de trends. Zoekt voortdurend naar nieuwe methoden om de lezer aan zich te binden.

- Mizzi van der Pluijm - Contact/Amstel Uitgevers (VBK)

Zet zich altijd in voor het boek in de breedste zin van het woord. Met de fusie van Contact en Amstel een nieuwe topvrouw in het uitgeversvak.

- Sander Ruys - Maven Publishing

Jong en ambitieus. Weet commercie en inhoud te koppelen en bij breed publiek onder de aandacht te brengen.

- Mai Spijkers - Prometheus/Bert Bakker

Heeft een zeer goede neus voor trends, actualiteit. De commercie is leidend. Heeft ook dit jaar succes met vertaalde literatuur.

- Arjen van Trigt - Boekencentrum

Succesvol en innovatief binnen de christelijke markt. Weet ook daarbuiten de consument te bereiken. Durft het experiment aan.

- Geneviève Waldmann - Luitingh~Sijthoff (VBK)

Charismatisch, sociaal goed en heeft een neus voor commercie en media. Voegde afgelopen periode De Fontein Tirion en Kosmos in een cluster samen.

DOE MEE!

De jury heeft vijftien uitgevers genomineerd van wie zij vinden dat deze in aanmerking komen voor de prijs. Een jury is echter ook niet feilloos. Daarom mogen gedurende de maand oktober boekenvakkers deze lijst aanvullen met uitgevers van wie zij vinden dat deze onterecht niet op de longlist zijn terechtgekomen. Deze extra nominaties moeten zijn voorzien van een motivatie van zo’n 150 woorden (of meer). De jury zal bij haar beraadslagingen voor de shortlist de door het vak genomineerde uitgevers meenemen in haar discussie.

Aanvullende nominaties moeten met motivatie uiterlijk 31 oktober 2011 gestuurd worden aan: redactie.boekblad@mybusinessmedia.nl o.v.v. Verkiezing Uitgever vh Jaar. Deze aanmeldingen en motivaties worden in principe direct toegevoegd aan de lijst, de naam van de inzender wordt erbij geplaatst. Anonieme inzendingen worden niet meegenomen in de procedure.

AANVULLINGEN OP LONGLIST DOOR BOEKENVAKKERS

- Wiebe de Jager (Eburon). Ingebracht door Peter de Ruiter (PixelPerfect): ‘Al in 2007 nam ik contact met Wiebe de Jager op, omdat als hij enige in Nederland iets wist over e-boeken. Hij heeft zonder direct commercieel belang de website www.ereaders.nl opgericht om het Nederlandse publiek voor te lichten over elektronisch lezen. Hij heeft daarmee al vroeg geanticipeerd op een ontwikkeling waar de branche pas nu van lijkt te gaan (willen) profiteren. Hij wakkert het e-vuurtje aan met diverse verschijningsvormen van elektronische uitgaven waar andere uitgevers een voorbeeld aan (kunnen) nemen. Via sociale media en als keynote speaker op tal van bijeenkomsten levert hij een belangrijke bijdrage aan de kennisvermeerdering over elektronisch lezen. Wegbereider Wiebe de Jager was en is zijn tijd ver vooruit. Het is beter te kijken naar wat deze jonge man doet, dan denken dat je het e-geweld eigenhandig kunt stoppen. Toch zijn er nog velen die dat denken.’
- Wiebe de Jager (Eburon). Ingebracht door Arjen van Trigt (Boekencentrum): ‘Wiebe de Jager heeft zich de laatste jaren duidelijk opgeworpen als ambassadeur en deskundige van het digitale lezen. Tegelijkertijd loopt hij zelf voorop in het ontwikkelen van digitale boeken en digitale content. Zo ontwikkelde hij ereaders.nl, Eburon Elements en eLinea. Dankzij Wiebe zijn veel uitgevers redelijk tot goed op de hoogte van ontwikkelingen op het gebied van e-boeken en apps. Hij houdt de kennis niet voor zichzelf.’

- Kees de Bakker (Conserve). Ingebracht door Peter de Ruiter (PixelPerfect): 'Als uitgever spreidt Kees de Bakker al vele jaren (met medewerking van zijn hele gezin) een ongebreidelde werklust tentoon voor een zeer gevarieerd fonds. Hij weet voortdurend aansprekende titels op de markt te brengen en van elke aanbieding een feestje maken. Ik wil met name zijn recente ontdekking Maria Genova noemen, die met haar boeken over vrouwen en loverboys zelfs in politieke kring opgemerkt wordt en aanstoot geeft tot verbetering van de positie van vrouwen die het slachtoffer zijn. Kees de Bakker is/was een van de eerste uitgevers die kansen zag voor het e-boek en zonder enige reserve meedeed aan de eBookstick en het Krasboek.'

 

- Peter de Ruiter (PixelPerfect). Ingebracht door Hans van Maar (Just Publishers): 'Mijn redenen daarvoor is zijn initiatiefrijke houding ten opzichte van het e-boek. Ik noem als opvallende voorbeelden: de eBook Vakantiekrant in 2010, vernieuwingen op dat e-boekvlak (om ook de boekhandel te laten meeprofiteren), de eBookstick, het Krasboek (pilot 25 titels, in 20 boekhandels, straks versie 2.0) en het e-boekgeschenk De kop van de pauw van Lydia Rood (verkoop 13.500 exx.)'

- Peter de Ruiter (PixelPerfect). Ingebracht door Kees de Bakker (Conserve): 'Een van de meest actieve e-boekuitgevers. Vaak ook in samenwerking met anderen. Hij maakte de eBook Vakantiekrant en meer enthousiast gebrachte e-boekvernieuwingen om de boekhandel te laten meeprofiteren. De eBookstick is in veertien edities verkrijgbaar in meer dan honderd boekwinkels en tal van bibliotheken. De Krasboek-pilot kent 25 titels in 20 boekhandels. Hij ontwikkelde het e-boekgeschenk De kop van de pauw van Lydia Rood en vooral zijn voortdurende gedrevenheid om met ideeën aan te komen die verfrissend zijn.'

- Peter de Ruiter (PixelPerfect). Ingebracht door Ton van Poelgeest (Elmar): 'Peter is geen traditionele uitgever. Hij heeft het vak niet verrijkt met literatuur of zaken die de geschiedenisboeken zullen halen. Hij heeft wel in een heel lastige markt in een heel korte tijd heel veel nieuwe initiatieven getoond. Hij heeft laten zien dat geloven in kansen veel beter is dan doemdenken en stilzitten.'

- Peter de Ruiter (PixelPerfect). Ingebracht door Yvette Cramer (Totemboek): 'Hij ontplooit originele initiatieven samen met de bestaande partijen in het boekenvak die erop gericht zijn het vak te vernieuwen en die inspelen op de veranderingen binnen het boekenvak. Zo gaf hij vorig jaar de eBook Vakantiekrant uit via Libris/Blz. om aandacht te schenken aan e-boeken. Daarnaast begon hij met de uitgave van de eBooksticks, e-boeken op een usb-stick, en ondernam hij enkele promotieactiviteiten zoals het Krasboek en het e-boekgeschenk.'

- Peter de Ruiter (PixelPerfect). Ingebracht door Ron Bezemer (Rode Kamer): 'Peter heeft als geen ander in het afgelopen jaar bijgedragen aan het stimuleren van elektronisch lezen en op dit terrein talloze initiatieven ontplooid. In het bijzonder met zijn innovatieve bijdrage in de vorm van de lancering van de eBookstick is deze uitgever als enige in Nederland erin geslaagd de boekhandel te doen meeprofiteren van de nieuwste ontwikkelingen op dit gebied.'

- Peter de Ruiter (PixelPerfect). Ingebracht door Ernst van de Reep (Ernst van de Reep Boekpromotie): 'Peter is als geen ander in staat om in nieuwe ontwikkelingen kansen te zien en deze te benutten. Zijn enthousiasme voor nieuwe mogelijkheden is bijzonder inspirerend. Zowel op het gebied van e-boeken als van het papieren boek komt hij met originele producten, en biedt op actieve en persoonlijke wijze verkoopbegeleiding aan de boekhandel. En ook daarin is hij innovatief: voorintekening op titel met gebruik van QR-code. Het is mede aan zijn voortrekkersrol te danken dat het Boekenweekgeschenk ook als e-boek is verschenen.'

CRITERIA 2011

De omschrijving van de Uitgever van het Jaar 2011 luidt: ‘Een uitgever met ondernemende, daadkrachtige en aansprekende persoonlijkheid die met open vizier naar de toekomst blikt en een voorbeeldfunctie vervult binnen de branche.’

 

De criteria van 2011:

  • Hij/zij heeft een visie op de nieuwe tijden
  • Hij/zij gaat inventief om met digitale ontwikkelingen
  • Hij/zij is inspirerend voor het vak
  • Hij/zij is een creatieve partner van de (online) boekhandel en andere retail
  • Hij/zij weet de lezer te bereiken door alle mogelijke kanalen te bedienen

JURY

De prijs wordt toegekend door een vakjury. Haar leden zijn niet verbonden aan een uitgeverij. De juryleden zijn:


 

Adriaan van der Weel (voorzitter) is Bohn-hoogleraar in de moderne geschiedenis van het boek bij de opleiding Book & Digital Media Studies aan de Leiden Universiteit.

 

 

 

 

Mirjam Hemker is Business Consultant Boeken bij GfK Retail and Technology Benelux

 

 

 

 

 

Hubert de Koning is directeur ECI Nederland

 

 

 

 

 

 

Leon Verschoor is boekverkoper en inkoper bij Selexyz Scheltema Amsterdam

 

 

 

 

 

 

Lucie Th. Vermij is hoofdredacteur van Boekblad

DATA

31 oktober: sluitdatum aanvullende nominaties door vak

8 december 2011: bekendmaking shortlist

20 januari 2012: bekendmaking winnaar op BOEKBLAD WinterDinner

Boekblad is een uitgave van MYbusinessmedia.
© 2012 www.boekblad.nl - alle rechten voorbehouden.